Jánošíkové diery

Ak zavítate do Terchovej, určite nevynechajte Jánošíkove diery, ktoré na Vás s určitosťou zapôsobia. Jánošíkove diery sa skladajú z niekoľkých tiesňav a poslednou sprístupnenou z nich, sú práve Nové diery.

Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Prechádzka touto tiesňavou je nenáročná a zvládnuteľná aj pre deti.

V Nových dierach na Vás čakajú rebríky a lávky, ktoré sa nachádzajú hlavne v ich dolnej časti. Niektoré úseky, ktorými budete prechádzať sú skutočne veľmi úzke. Po tomto úseku na Vás čaká chodník so skalnými schodmi, ktorý Vás zavedie až ku kolibe Podžiar, kde máte na výber či chcete ísť Hornými Dierami na Veľký či Malý Rozsutec.

Nové diery vynikajú nielen bizarnými skalnými útvarmi, ale i štyrmi vodopádmi. Ich výška dosahuje 1 až 2 metre a sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka.

Skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov. Vyskytujú sa tu aj viaceré vzácne vysokohorské druhy, ktoré sú prísne chránené.

Nové diery si môžete vychutnávať za horúceho, ale i chladného počasia. Avšak, po veľkých dažďoch a v zime, kedy sú mostíky a rebríky zamrznuté a šmykľavé, môže byť celá tiesňava neprístupná.

180520up_12
180620up_13
Prevádzkovateľ
Ing. Alžbeta Frančeková
Žltá 1030/4
010 03 Žilina
Slovenská republika
IČO: 40437370
DIČ: 1035248808
REZERVUJ CEZ WEB camera-video linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram